Taşıyıcı Annelik

Taşıyıcı annelik, bir çifte ait tüp bebek yöntemi ile oluşturulmuş embriyo ya da embriyoların başka bir kadının rahmine yerleştirilerek gebelik oluşturulması ve sonrasında gebeliğin, süreç sonuna kadar götürülerek doğumla sonlandırılması işlemidir.

Taşıyıcı annelik işleminde embriyonun mutlaka çiftin kendi yumurta ve sperm hücreleri ile oluşturulması mı gerekir?

Hayır böyle bir durum her zaman mümkün olmayabilir; çünkü bilindiği gibi bebek istemi ile başvuran çiftlerde bazen gebelik oluşturabilecek kalitede sperm ya da yumurta hücresi elde edilemeyebilir. Bu durumda taşıyıcı anneye nakil edilecek embriyoda donör sperm, donör yumurta kullanılabilir veya donör embriyo da gerekirse kullanılabilir.

Taşıyıcı annelik hangi durumlarda yapılabilir?

  • Burada birincil yapılma nedeni kadın partnerin rahiminin cerrahi olarak alınmış olması veya doğumsal olarak işlevsel bir rahime sahip olmamasıdır.
  • Ayrıca yine kadının rahiminde sonradan gelişen fonksiyon kayıpları yani kürtaj veya enfeksiyon sonrası gelişen rahim içindeki ciddi yapışıklıklar da burada ikinci önemli grubu oluşturmaktadır.
  • Kadının gebeliği taşımasında sorun yaratabilecek medikal riskler (örneğin hipertansiyon, kalp problemleri gibi) de burada taşıyıcı annelik endikasyonu olarak sayılabilir.

Kimler çift için taşıyıcı anne adayı olarak düşünülebilir?

  • Burada seçilebilecek taşıyıcı anne adayları çiftin aile -arkadaş çevresinden olabilir ya da bu konuda bir kadın çifte profesyonel olarak yani ücret karşılığı bu hizmeti verebilir.
  • Önemli olan taşıyıcı anne adayının rahiminin gebeliği taşıyabilecek, sağlıklı bir yapıya sahip olması ve yine bu kişinin yaşının uygun olması (tercihan 21-40 yaş arası), fiziksel, ruhsal sağlığının gebeliği sağlıkla taşıyabilecek koşullara sahip olmasıdır. Aynı zamanda taşıyıcı anne adayı daha önce en az bir sağlıklı gebelik ve doğum gerçekleştirmiş olmalıdır.

İşlem nasıl yapılır?

  • Taşıyıcı annelik işleminde ilk etapta çiftin ve taşıyıcı anne adayının rutin testler ile kontrolü gerekir.
  • İşlemde her zaman önce sağlıklı embriyolar hazırlanıp dondurulur ve sonrasında ise taşıyıcı anne adayının da donmuş embriyo transferi prosedürü ile hazırlanması ve embriyoların transferi ile tedavi sonlanır.

Kuzey Kıbrıs’ta taşıyıcı annelik işlemi yasal mı?

* Kuzey Kıbrıs kanunları, taşıyıcı annelik için gerekli tıbbi endikasyon varlığını ispat eden bir dosya ile Sağlık Bakanlığı’na başvurulması durumunda bu işleme izin verebilmektedir.

Lütfen fiyatlandırma ve detay bilgiler için kliniğimize başvurunuz.

İletişime Geçin