Erkekte yumurta hücresini dölleyebilecek kalitede sperm hücresi yoksa ya da menide hiç sperm görülmüyor ve mikroTESE ameliyatı sonrasında da böyle sperm hücreleri elde edilemiyorsa, ayrıca partneri olmayan kadınlar ya da lezbiyen çiftlerde sperm donasyonu bir tedavi seçeneği olabilir.

Hastanın en iyi donör seçimi yapabilmesi için alternatif donör profillerini gözden geçirmesi tavsiye edilir. Ülkelerin farklı hukuki mevzuatları olduğundan, bağışı yapan donörün profili yakın bir zamana kadar isimsiz olarak yapılmaktaydı.

Donör böyle bir süreci kabul ettiği takdirde ve çocuk 18 yaşına geldiğinde sperm bankasından donörün iletişim bilgilerini talep etme hakkı bulunur.

Kliniğimizde Avrupa ve Amerika’da bulunan uluslararası normlara uygun ve akredite olan cryo bankalarından sertifikalı sperm kullanılmaktadır. Kuzey Kıbrıs kanunları uyarınca, tarafınızdan bilgi talep edildiği durumlarda yalnızca belli bilgilerin paylaşımı yapılabilmektedir. Bu bilgiler; boy, kilo, eğitim durumu, ten rengi, göz, saç rengi gibi temel bilgilerle beraber sosyal özellikleri de kapsamaktadır. Kimlik bilgileri haricindeki bu tarz bilgilerin paylaşılmasında mevzuat gereğince bir sorun bulunmamaktadır. Sperm bankasından temin edilen donör spermleri isimsiz olarak seçilir. Kuzey Kıbrıs uyruklu vatandaşlardan sperm bağışı kabul edilmemektedir. Sertifikalı olarak temin edilen ve uluslar arası standartlara uygun sperm bankalarından gelen spermlerin, fiziksel değerlendirme, bulaşıcı hastalık taraması, genetik tarama ve aile hastalık geçmişi gibi önemli tetkiklerden geçirilmiş olarak kliniğimizde kullanılmaktadır.

İletişime Geçin